Samochód terenowy, kamery, komputer i silnik do łodzi za blisko 32,5 tys. zł.

W piątek 16 maja w Koszalinie zostaną podpisane dwie umowy z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w ramach Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013 pn. „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa” z terenu objętego działaniem Lokalnej Grupy Rybackiej „Partnerstwo Drawy” w Szczecinku.

– Społeczna Straż Rybacka Koła PZW „Jesiotr” dzięki unijnemu wsparciu zakupi: samochód terenowy, silnik do łodzi, sprzęt komputerowy i kamery, tzw. „fotopułapki”. Wartość tego dofinansowania to 32 402 zł – mówi „Tematowi” Dariusz Siubdzia, dyrektor Biura LGR w Szczecinku. – Sprzęt zostanie przeznaczony do zwiększenia efektywności w walce z kłusownictwem i ochroną ichtiofauny na jeziorach szczecineckich i innych akwenach na terenie powiatu szczecineckiego.

Jak powiedział nam D. Siubdzia, strażnicy otrzymają samochód terenowy (prezes koła PZW „Jesiotr” Andrzej Pilzek: Kupimy samochód Suzuki Vitara – dop. red.) z napędem na cztery koła.

– Do tej pory nasi strażnicy korzystali z prywatnych środków transportu – dodaje dyrektor Siubdzia. – Dzięki nowoczesnemu pojazdowi bez problemu będą mogli przemieszczać się niezależnie od stopnia trudności terenu, co ułatwi im m.in. dotarcie do trudno dostępnych miejsc w celu prowadzenia kontroli. Gabaryty samochodu terenowego jak i jego moc będą znaczne, co umożliwi m.in. przewóz ciężkich przedmiotów. Planujemy także zakup silnika zaburtowego spalinowego o mocy 4 KM, który będzie wykorzystywany do lekkich łodzi z laminatu. Obecnie SSR ma do dyspozycji dwie takie łodzie z silnikami elektrycznymi. Jednocześnie, by zwiększyć wykrywalność kłusowników zakupimy dwie kamery fotopułapki wraz z wyposażeniem (karty pamięci i zestaw akumulatorów z ładowarką) oraz laptop i drukarkę.

Jak powiedział „Tematowi” szef „Jesiotra” Andrzej Pilzek, to kolejna wprost nieoceniona pomoc dla naszych strażników.
– O efektach naszych działań przeciwko kłusownikom „Temat” pisze na bieżąco. Jestem przekonany, że tak wyposażone patrole SSR będą jeszcze bardziej efektywne w działaniu – mówi A. Pilzek.
Unijną pomoc w wys. 25 500 zł otrzyma też Koło PZW „Lin” w Barwicach. Wędkarze za pieniądze z projektu LGR zakupią sprzęt służący do walki z kłusownictwem. (sw)
Źródło: temat.net