ZAPRASZAMY NA SPININGOWE MISTRZOSTWA KOŁA

Zapraszamy wszystkich serdecznie na Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW „Jesiotr” nr 72 – indywidualne zawody wędkarskie z łodzi.
Termin oraz harmonogram zawodów
5 Maj 2024
jezioro Trzesiecko w Szczecinku:
HARMONOGRAM IMPREZY:
6:00 – 7:00 – wodowanie łodzi,
6:30 – zbiórka zawodników, biuro zawodów,
7:00 – odprawa sędziowska,
7:15 – kontrola łodzi,
7:30 – rozpoczęcie zawodów,
7:30 – 13:30 – rywalizacja na wodzie,
13:30 – zakończenie zawodów,
13:30 – 13:45 – zdawanie kart sędziom
13:30- 14:15 wydawanie posiłków
14:30 – zakończenie imprezy, wręczenie nagród.
 
W zawodach mogą uczestniczyć osoby powyżej 14 roku życia (ze zgodą pisemną opiekuna), legitymujące się kartą wędkarską.
 
Zawody rozgrywane będą metodą spinningową (z wyłączeniem trolingu), jako jednoturowe z łódek, pontonów i kajaków wędkarskich uczestników, które organizator dopuści do zawodów.
 
Obsada łódek nie może wynosić więcej niż dwóch zawodników.
 
W czasie zawodów dopuszcza się możliwość używania silników (elektrycznych i spalinowych), zasady ich używania zostaną omówione w czasie odprawy sędziowskiej.
 
Dopuszcza się stosowanie echosond.
 
Zawodnicy łowią w wyznaczonym przez organizatora akwenie. Minimalne odległości pomiędzy łowiącymi zawodnikami powinny wynosić minimum 50 metrów (pomiędzy łodziami).
 
Czas trwania zawodów wynosi minimum 6 godzin, od momentu komendy startu łodzi do sygnału zakończenia, nie przewiduje się dodatkowego czasu na dopłynięcie do stanowiska lub powrót do miejsca zbiórki.
 
Organizatorzy dopuszczają do klasyfikacji następujące gatunki ryb drapieżnych: szczupak i okoń.
 
Używane w zawodach wędki i przynęty sztuczne muszą spełniać warunki określone w R.A.P.R. Ze sprzętu pomocniczego zabrania się używania osęki.
 
Zaleca się stosowanie haczyków i kotwiczek bezzadziorowych lub pozbawionych zadziorów. Każdy zawodnik musi być wyposażony w podbierak i siatkę do przetrzymywania żywych ryb oraz kapok.
 
Zawody rozgrywane są „na żywej rybie”, w związku z tym nie obowiązują limity ilościowe oraz premia punktowa za złowienie kompletu przed zakończeniem tury. Zawodnik jest zobowiązany do podbierania każdej ryby podbierakiem i przechowywania jej w siatce do chwili okazania sędziemu. Rybę do pomiaru wędkarz podaje w podbieraku. Sędzia wyjmuje rybę z podbieraka, mierzy ją po czym natychmiast wypuszcza. Długość ryby (z dokładnością do 1 mm) i gatunek zostają odnotowane w karcie startowej i potwierdzone podpisem zawodnika.
 
Zawodnik zgłaszający złowioną rybę powinien komisji sędziowskiej (na motorówce w swoim sektorze) sygnalizować otrzymaną od organizatora kamizelką w kolorze fluorescencyjnym, lub telefonicznie, do sędziego głównego (telefon będzie podany na karcie startowej).
 
Obowiązują następujące sygnały:
 
pierwszy sygnał – oznacza rozpoczęcie tury zawodów. Nie przewiduje się dodatkowego czasu na dojście lub dopłynięcie na wybrane miejsce w sektorze;
 
drugi sygnał – oznacza zakończenie tury zawodów.
 
W pozostałych kwestiach zastosowanie mają przepisy regulaminu sportowego połowu ryb PZW.
 
Punktacja
Za złowione ryby, zgodnie z zapisem w karcie startowej, przyznaje się punkty według zasady:
 
Szczupak 50 cm = 750 pkt.
 
Za każdy centymetr powyżej wymiaru dolicza się 50 pkt.
 
50,1- 51 cm = 800 pkt
 
– 52,1-53,0 cm = 900 pkt.
 
71,1-72 cm = 1850 pkt
 
Okoń 18 cm = 100 Pkt.
 
Za każdy centymetr powyżej wymiaru dolicza się 20 pkt.
 
np. 28,1-29 cm = 280pkt
 
45,1- 46 cm = 620 pkt
 
2.Organizatorzy ustalają minimalne wymiary ryb dopuszczonych do klasyfikacji:
 
szczupak 50cm,
 
okoń – 18cm,
 
3. Zawody rozgrywane są w klasyfikacji indywidualnej.
 
Protesty i odwołania
W trakcie zawodów zawodnik lub jego trener ma prawo złożyć odwołania do głównej komisji sędziowskiej w przypadku zastrzeżeń odnośnie decyzji sędziego kontrolnego, sprostowania pomyłki w trakcie ważenia/mierzenia złowionych ryb. Ma także prawo do złożenia wniosku o sprostowanie pomyłki w klasyfikacji stwierdzonej po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników, nie później niż 15 minut od czasu ich ogłoszenia. Odwołania rozpatruje główna komisja sędziowska i o powziętej decyzji informuje zainteresowane osoby.
 
W ciągu 30 minut od chwili wywieszenia wyników zawodów zainteresowani mogą składać protesty do komisji odwoławczej zawodów. O fakcie tym powinien zostać powiadomiony sędzia główny zawodów. Decyzje komisji odwoławczej powinny być podjęte w ciągu jednej godziny od momentu wniesienia protestu, nie później jednak niż na ½ godziny przed oficjalnym ogłoszeniem wyników i uroczystym zakończeniem zawodów. Decyzje komisji odwoławczej są ostateczne i powinny być dołączone do protokołu zawodów.
 
Zgłoszenia i opłata
Zapisów można dokonać telefonicznie pod numerem 510-174-571, w sklepie „Dobre Branie” przy ul. Boh. Warszawy 10 lub mailowo jesiotr.szczecinek@gmail.com
 
Opłata cateringowa wynosi 50zł od osoby.
 
Istnieje możliwość wypożyczenia łodzi (bez silnika) po wcześniejszym powiadomieniu organizatora
 
V.Dyskwalifikacja i kary
 
Zawodnik może zostać zdyskwalifikowany za:
 
okazanie Komisji Sędziowskiej ryb niewymiarowych (nie spełniających wymogów określonych przez organizatora)
 
stawienie się do zawodów w niepełnej dyspozycji psychofizycznej lub używanie środków zmniejszających tę dyspozycję w czasie trwania zawodów,
 
za niesportowe zachowanie się zawodnika w stosunku do organizatora, sędziego czy innych zawodników;
 
używanie niedozwolonych metod połowu;
 
przekroczenie ustalonego czasu zawodów;
 
za brak lub niewłaściwy sprzęt ratunkowy oraz pomocniczy;
 
IX. Postanowienia końcowe
każdy uczestnik zawodów obligatoryjnie musi być wyposażony w sprzęt zapewniający bezpieczeństwo na wodzie (kamizelka asekuracyjna, ratunkowa lub koło, kombinezon pływający).
 
 
 
Baza zawodów: stanica wędkarska przy ulicy Kilińskiego w Szczecinku