Miasto zarybiło jeziora – Do Trzesiecka i Wilczkowa wpłynął narybek szczupaka

We wtorek ( 18 kwietnia) miała miejsce pierwsza w tym roku akcja zarybieniowa jezior Trzesiecko i Wilczkowo, prowadzona przez Urząd Miasta.

– Do Trzesiecka trafiło 462 tys. szt. wylęgu żerującego szczupaka – mówi „Miastu z Wizją” Marek Albrecht z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

– Małe rybki znalazły swój nowy dom również w Wilczkowie, gdzie wpłynęło 154 tys. szt. szczupaka. Rybki dostarczyła do Szczecinka firma F.B.H.U ze Szczecina. Miasto zapłaci za pierwsze w tym roku zarybianie naszych jezior blisko 37 tys. zł.

To nie będzie koniec tegorocznego zarybiania szczecineckich jezior. Jeszcze w tym roku do Trzesiecka i Wilczkowa wpłynie 80 tys. szt. letniego narybku sandacza, 1200 kg lina kroczka oraz 80 kg narybku obsadowego węgorza. Łącznie w 2017 roku na akcję zarybieniową Trzesiecka i Wilczkowa miasto wyasygnuje ze swojego budżetu ponad 90 tys. zł.

Mimo, że szczecineckie jeziora są w jurysdykcji Polskiego Związku Wędkarskiego, na mocy porozumienia z wędkarskim stowarzyszeniem, ratusz asygnuje corocznie pokaźne sumy na zakup narybku atrakcyjnych wędkarsko gatunków ryb. Wspomaga tym samym PZW w wywiązywaniu się z operatu Obwodu Rybackiego jeziora Trzesiecko nr 1 na rzece Nizica. W jego skład wchodzą, oprócz wspomnianego Trzesiecka i Wilczkowa, także jeziora: Radacz Duży i Radacz Mały, Lipno, Juchowo oraz Ciemino.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Marek Albrecht

Źródło: miastozwizja.pl