Szczupak „szybszy” o jeden dzień

Długi majowy weekend to szczególny czas dla wędkarzy. W pierwszy dzień maja zaczyna się bowiem sezon na szczupaka. Jednak w tym roku na popularnego zębacza będzie można zapolować o jeden dzień wcześniej, czyli w niedzielę 30 kwietnia.

– Nie ma w tym żadnej sensacji, nic nie naciągamy, tak stanowi wędkarskie prawo zapisane w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb – mówi „Miastu z Wizją” Marcin Zieliński z Zespołu Ochrony i Zagospodarowania Wód Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego.

– Regulamin mówi, że jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień. Oczywiście, użytkownik rybacki danej wody może zdecydować inaczej i rozpocząć szczupaczy sezon zgodnie z regulaminem, czyli 1 maja. Jednak z żadnego z okręgów PZW nie otrzymaliśmy sygnału o zamiarze takiego działania. Pozostaje mi tylko życzyć kolegom połamania kija na największej rybie życia w otwierającym się od niedzieli 30 kwietnia sezonie szczupakowym.

Czy w okręgu a może w Kole PZW „Jesiotr” zapadły inne ustalenia, zapytaliśmy szefa szczecineckich wędkarzy, członka Zarządu Okręgu PZW w Koszalinie Andrzeja Pilzka.

– Nie, nic się nie zmieniło. Szczupakowy sezon na Trzesiecku, Wilczkowie, Cieminie i na innych akwenach, których PZW jest użytkownikiem rybackim rozpoczynamy w tym roku o jeden dzień wcześniej. Połowy szczupaka będzie można prowadzić nie tylko z brzegu, ale też z łodzi – mówi nam A. Pilzek.

Na wodach administrowanych przez Polski Związek Wędkarski wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm, przy czym niektórzy właściciele wód wydłużają go do nawet 55-60 cm .

Tekst: Sławomir Włodarczyk