Zarybianie narybkiem karpia

przedruk z Tematu Szczecinek/

Pół tony wigilijnego karpia znalazło swój nowy dom w karpiowym eldorado, czyli w jeziorze Lipnica. Zarybienia dokonali w czwartek 14 lstopada szczecineccy wędkarze z Kola PZW „Jesiotr”.

– Ryby zostały zakupione ze składek wędkarzy – mówi „Tematowi” Andrzej Pilzek, prezes „Jesiotra”. – Z Gospodarstwa Rybackiego w Świdwinie przyjechało do nas 500 sztuk karpia o wadze 0,9-1,1 kg. To certyfikowana hodowla, rybki są zdrowe. Zdecydowaliśmy, że w całości wpłyną do Lipnicy. Konsekwentnie dążymy do tego, by jezioro pretendowało do nazwy „Karpiowe Eldorado Szczecinka”. Całkowity koszt zarybienia to 5 tys. zł. Do dzisiejszej akcji zobligowała nas uchwała koła. Cieszymy się, że nasi wędkarze tak często wybierają się tu na karpiową zasiadkę. Jestem przekonany, że podobnie będzie w następnych latach. Już w tym roku na Lipnicy poławiane były 5-6 kg sztuki.

– Ryby mają bardzo wysoką przeżywalność. Praktycznie w około 90-95 procentach powinny się bez większego problemu zaadoptować do nowych warunków bytowania – zapewnił nas właściciel świdwińskiej hodowli Wiesław Wolny. – Zarybianie prowadzone jest dość późną porą, bowiem późna jesień nie sprzyja poławianiu karpia na wędkę, Ryba praktycznie nie podnosi teraz przynęty. To m.in. ma spore znaczenie na jej bezproblematyczną adaptację w nowym środowisku.

To nie koniec zarybiania jezior szczecineckich w tym roku. Miasto szykuje się właśnie do „super akcji”. Jeszcze w listopadzie do jeziora Trzesiecko wpłynie 125 kg węgorza, 900 kg szczupaka tzw. narybku jesiennego, 6 tys. szt. suma, również jesiennego oraz aż 2 tony lina kroczka. Akcję zarybieniową przeprowadzi miasto. Jej koszt, przy wsparciu finansowym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, szacuje sie na około 100 tys. zł.

/Zobacz zdjęcia otrzymane od A. Kąkola/

DSCN1448 DSCN1452 DSCN1454 DSCN1455 DSCN1461 DSCN1463 DSCN1464 DSCN1470